Bioplastikai

Bioplastikai yra visa šeima medžiagų su skirtingomis savybėmis ir pritaikymu.

Pagal Europos Bioplastiko asociaciją, plastikas yra apibrėžiamas kaip bioplastikas, jei jis yra:

  • pagamintas iš augalinių žaliavų
  • biologiškai skaidomas
  • apima abi šias savybes

Bioplastikas pagamintas iš augalinių žaliavų, yra laikomas, kai medžiaga ar gaminys (visas ar iš dalies) yra gautas iš augalų biomasės. Bioplastikų gamyboje naudojama biomasė yra gaunama iš kukurūzų, cukranendrių gluosnių, celiuliozės itr kt.

Biologiškai skaidomas bioplastikas – yra laikomas, kai aplinkoje prieinamų mikroorganizmų pagalba, medžiaga konvertuojama į natūralias medžiagas, pavyzdžiui vandenį, anglies dioksidą ar kompostą (dirbtiniai priedai nereikalingi). O pats biologinio skaidymo procesas priklauso nuo supančios aplinkos sąlygų (pvz., vietos ar temperatūros), medžiagos ir applications.

Svarbu žinoti, kad bioplastikas pagamintas iš augalinių žaliavų nėra tas pats biologiškai skaidomas bioplastikas. Biologinio skaidymo savybės nepriklauso nuo medžiagos pirminio šaltinio, tačiau yra susijęs su medžiagos chemine struktūra. Kitaip tariant, 100 proc biolastikas, pagamintas iš augalinių žaliavų, gali būti biologiškai neskaidomos, o 100 proc iškastinis plastikas gali irti.

Bioplastikų šeima skirstoma į 3 pagrindines grupes:

  • biologiškai neskaidomi, bet pilnai arba dalinai pagaminti iš augalinių žaliavų, tokie kaip PE, PP ar PET (so called drop ins) ir techninių charakteristikų polimerai tokie kaip PTT ar TPC-ET

  • plastikai, kurie kartu ir biologiškai skaidomi ir pagaminti iš augalinių žaliavų, tokie kaip PLA, ir PHA ar PBS

  • plastikai, kurie remiasi iškastiniais resursais ir yra biologoškai skaidomi, tokie kaip PBAT